Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 938 komentarzy

12 pytań na 2012-ty rok.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co się wydarzy w tym roku? Czy możemy w przyszłość patrzeć z optymizmem? Co czeka nasz kraj, Polskę?

Co się wydarzy w Europie i na Świecie? Czy ewentualne wydarzenia gospodarcze lub też polityczne mogą mieć wpływ na nasze życie?

Pozwoliłem sobie przygotować kilka pytań, na które, w perspektywie tego roku, odpowiedzi wydają mi się najbardziej istotne. Kto na te pytania odpowie? A może sami będziemy musieli na nie odpowiedzieć?

Każde pytanie pozwoliłem sobie opatrzyć w miarę krótkim opisem, polegającym na zacytowaniu jakiejś wypowiedzi na związany z nim temat, ale najbardziej mi zależy na poznaniu Państwa opinii, czy te pytania również Państwu wydają się rzeczywiście istotne. Oto one:

1. Czy Donald Tusk wróci z wakacji, wyjdzie na boisko i wreszcie będzie miał z kim przegrać?

"- Nie ma z kim przegrać, więc cokolwiek zrobicie, wygracie?

- DT: Polaków nie stać na naszą przegraną. Platforma jest dziś jak dobrze osadzona skała, ale nie mam wrażenia, że opozycja jest słaba.

- Są takie fale, które moga zalać tę skałę?

- DT: Każda opozycja kiedyś wygrywa wybory. Jestem tego żywym dowodem. Jestem ostatnim, który lekceważyłby konkurentów, szczególnie Jarosława Kaczyńskiego. Nie zgadzam się z opiniami, że jakieś szaleństwo dopadło Jarosława Kaczyńskiego i że PiS lada dzień zejdzie ze sceny.

- Przecież ogranicza swoją partię do słuchaczy Radia Maryja i maksymalnie 20 proc. wyborców.

- DT: W wieloletniej perspektywie nie widzę żadnej przyszłości dla poglądów, emocji i zachowań, jakie prezentuje Jarosław Kaczyński. Ale jeśli chodzi o najbliższe lata, to nie należy go lekceważyć. Ma dużązdolność mobilizowania ludzi przez budzenie negatywnych emocji. Ten tragiczny splot okoliczności wyposażył Jarosława Kaczyńskiego w zdolność wywoływania tego, co jest lękiem, czasem histerią, czasem obsesją. Przed taką polityką trzeba Polaków chronić." (fragment wypowiedzi DT - Donalda Tuska z 2010 r.)

2. Czy wrak i czarne skrzynki Tu154M trzeba będzie wykraść, aby do nas w końcu wróciły?

"- Jeżeli by okazało się, że wrak samolotu do maja do Polski nie trafi, to kiedy mniej więcej za miesiąc będę miał oficjalną wizytę w Rosji, to oczywistą rzeczą jest, że wtedy również podejmę interwencję, żeby przyspieszyć przekazanie wraku do Polski - zadeklarował Kwiatkowski w sobotę rano w RMF FM.

Minister zaznaczył, że znaczenie wraku samolotu Tu-154 jest podwójne. - Jest to materiał dowodowy w postępowaniu przygotowawczym w tzw. śledztwie, ale dla polskiej strony to jest przede wszystkim ten element pamięci, ten symbol katastrofy - powiedział. Przypomniał, że wielokrotnie rozmawiał na ten temat z ministrem sprawiedliwości Rosji Aleksandrem Konowałowem, "żeby oni zrozumieli, skąd nasze emocje i skąd oczekiwania, żeby jak najszybciej szczątki samolotu trafiły do Polski". (wypowiedź z 09.04.2011 r.)

3. Czy "zaprzyjaźnione" z rządem media nadal za wszystko będą winić PiS?

Tomasz Machała, Polsat/Wprost: Kaczyński tym wywiadem nie zdobywa ani jednego nowego wyborcy. Słabiutko

Anna Kalczyńska, TVN24: Czy ja mam niezrównoważone grono na Twitterze, czy naprawdę nikt nie broni jakości dziennikarstwa Lisa?

Igor Janke, Rzeczpospolita: Koniec dziennikarstwa zbliża się wielkimi krokami. Tomasz Lis złamał wszelkie możliwe zasady tego zawodu

Kataryna, blogerka: Ja tam się nie znam ale dawno nie widziałam takiego dziennikarstwa. Chyba od czasu wywiadu Gembarowskiego z Krzaklewskim

(wybrane głosy po programie Tomasza Lisa z października 2011, którego gościem był Jarosław Kaczyński)

4. Czy Niemcja (Niem(cy)(Fran)cja) pod przewodnictwem Merkozego wygra grę w euro?

"The leaders of France and Germany are developing an unlikely relationship as they battle together to save Europe's future. He sends her wine and gives her fine French cheese. She sends him teddy-bears."

Tłumaczenie oddające sens tego stwierdzenia: liderzy Francji i Niemiec rozwijają między sobą unikalne relacje, od kiedy wspólnie walczą, aby ocalić przyszłość Europy. On wysyła jej wino i francuski ser, a ona jemu pluszowe niedźwiedzie."

5. Czy Południe Europy upadnie na kolana przed Północą?

"Trudno oprzeć się wrażeniu, że południe przegapiło okres szybkiego rozwoju i nie zapewniło sobie żadnego trwałego źródła wzrostu. Gdy fundusze unijne przestały płynąć szerokim strumieniem, a gospodarki nie napędza już budownictwo, okazało się, że te stosunkowo zamożne kraje nie wiedzą, jak dalej się rozwijać. I nawet bez światowego kryzysu, który pogrążył ich finanse, miałyby problem ze znalezieniem recepty na wzrost."

6. Czy Putina i jego "służbowych" przyjaciół pokona internet?

"Мы должны быть лучше кремлежуликов и , в первую очередь, легитимнее.
Группа переговорщиков должна быть определена прямым открытым верифицированным (без ботов, роботов и прочей дряни) голосованием в интернете.
Возможно даже именным голосованием. Вот прям сто тысяч человек регистрируются, верифицируются и избирают такую группу.
Тогда у нас есть честный ответ на сакраментальный вопрос "а кто вообще все эти люди, кого они представляют?"
Это будут законные полномочные переговорщики, которых поддержат все."

Tłumaczenie oddające sens wypowiedzi Aleksandra Navalnego: powinniśmy być lepsi od kremlowskich łotrzyków i przede wszystkim mieć legitymację do rozmów (z Kremlem), uzyskaną w sposób otwarty i weryfikowalny, przy pomocy imiennego głosowania w internecie, po wczesniejszym się w nim zarejestrowaniu. W ten sposób będziemy mieli jasną odpowiedź na nasze sakramentalne pytanie, "kim są ci ludzie, kogo oni reprezentują" i jakie będą mieli umocowanie do prowadzenia negocjacji.

7. Czy Chiny zabiorą Ameryce dolary i kierownicę?

"Co Chiny mają zrobić z trzema bilionami dolarów? Dofinansować euro, żeby Europejczycy mogli nadal kupować? Wykupić prawa do eksploatacji minerałów na całym świecie? Wydać na import? Schować do skarpety – lub równie dobrze zainwestować w amerykańskie obligacje skarbowe – i pozwolić sumie rosnąć?" (...) W sytuacji, kiedy ogromne kwoty zostały zainwestowane w amerykańskie papiery skarbowe o niskiej rentowności „w zasadzie nie wykorzystaliśmy tych rezerw na poprawę standardów życia” powiedział Yu Yongding, ekonomista Chińskiej Akademii Nauk Społecznych i były doradca komitetu do spraw polityki monetarnej Ludowego Banku Chin. „Jako kraj rozwijający się nie powinniśmy eksportować kapitału”.

8. Czy w tym roku gdzieś na świecie wybuchnie jakaś kolejna "wiosna"?

"Jeśli pominiemy kontekst arabski, okaże się, że kondycja wielu państw Afryki Subsaharyjskiej przypomina tę w Egipcie. Do największych bolączek na kontynencie należą wysokie bezrobocie wśród młodzieży, wyobcowanie klasy politycznej, powszechna korupcja. Nie ma w tym nic dziwnego, że na podobne problemy przychodzi podobna reakcja.(...)Bardzo liczne odniesienia do rewolucji w Tunezji i Egipcie pojawiły się na Południowym Kauazie. (...) Różnego rodzaju ruchy opozycyjne w krajach niearabskich nabrały przekonania o skuteczności oddolnej presji na autorytarne władze, słabości pozornie mocnych reżimów i sile efektu domina."

9. Czy Cieśnina Ormuz okaże się nowym Sarajewem?

“The Strait of Hormuz is completely under our control,” Iran’s navy chief Admiral Habibollah Sayyari said after Monday’s test. “We do not allow any enemy to pose threats to our interests." (...)

State TV showed video depicting the launch of two missiles, which it said could hit targets hundreds of kilometers away. The broadcast said two more shorter-range missiles were also tested.

“We conducted the drill ... to let everybody know that Iran’s defence and deterrence powers on the open seas and the Strait of Hormuz are aimed at defending our borders, resources and our nation,” Rear Adm. Sayyari said."

Tłumaczenie oddające sens wypowiedzi Irańskiego admirała Sayyari: Cieśnina Ormuz jest kompletnie pod naszą kontrolą. Nie pozwolimy żadnym wrogom na groźby wobec naszych interesów. Chcemy, aby wszyscy wiedzieli, że testując rakiety , mogące uderzyć w cele odległe o setki kilometrów, pokazujemy, że potrafimy bronić naszych granic, zasobów i naszego narodu.

10. Czy świat wirtualny stanie się ważniejszy niż realny?

"Oczywiście do stworzenia całkowicie wirtualnego świata potrzeba nie tylko obrazu, ale również, dźwięku, zapachu, smaku oraz dotyku i interakcji. W praktyce rzeczywistość wirtualna ograniczona jest do wizualizacji i dźwięku. W grach dochodzi do tego jeszcze interakcja. Oczywiście są tworzone systemy pełnej wirtualnej rzeczywistości, niemniej są to systemy eksperymentalne, które wymagają specjalnych systemów projekcji, kombinezonów, rękawic czy podwieszanych „uchwytów” dla ciała człowieka, które pozwalają w miarę w realny sposób odwzorować nasze ruchy w przestrzeni wirtualnej i zapewniają odpowiednią interakcję z naszymi zmysłami."

11. Czy domino okaże się w tym roku najbardziej nielubianą przez ludzi grą?

"-Załóżmy, że jednak zbankrutuje (Grecja - wynika z kontekstu, dopisek autora notki) . Co wtedy?
- Wtedy trzeba będzie ją natychmiast wyrzucić z Unii Europejskiej! Należy wreszcie przeciąć ten wrzód, żeby nie było efektu domina, czyli upadku kolejnych państw: Hiszpanii, Portugalii czy Włoch. To chyba jedyny sposób, skoro i tak Grecja nie chce reformować swoich finansów publicznych. W ogóle jestem za tym, by Grecja wystąpiła ze Wspólnoty."

12. Czy w tym roku nie będziemy musieli przypadkiem zadawać sobie pytań o to, co tak naprawdę w życiu jest dla nas najważniejsze?

 

Pora, abym napisał coś od siebie, prawda? Powyżej zasygnalizowałem Państwu te sfery i rejony, w których uważam, że "będzie się działo" w 2012-tym roku. Kryzys zapukał już do europejskich drzwi, zagląda również i do naszego "mieszkania", jak wiadomo, dość niefartownie położonego pomiędzy Rosją a Niemcami.

W obliczu realnego kryzysu prawdopodobnie nawet najbardziej wyszukany i przewrotny P-R, używany przy pomocy szeroko rozpostartego parasola "zaprzyjaźnionych" mediów, już chyba nie wystarczy, aby nadal bełkotliwie zrzucać winę za ewentualne niepowodzenia rządu Donalda Tuska na PiS czy też nawet na szerzej pojętą opozycję. Prezydent Komorowski też nie jest specjalistą od rzucania kłód pod nogi rządowi koalicji Platformy Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym, więc lider PO i jego koledzy mają wszystkie atuty w ręku, aby prowadzić kraj w tym kierunku, który uważają za najlepszy.

Dokąd nas zaprowadzą?

Kryzys światowy to nie tylko chwiejąca się gospodarka czy narastające lawinowo zadłużenie, ale również brak stabilizacji politycznej w wielu ważnych rejonach naszego globu. Zryw wolnościowy w państwach islamskich, rozpoczęty w zeszłym roku, wcale się przecież nie zakończył, a wręcz przeciwnie, dotarł do takich rejonów, w których jedna iskra może rozpalić już nie tylko konflikt wewnątrz danego kraju, ale w całym regionie, a nawet przerodzić się w starcie, w którym wezmą również udział światowe supermocarstwa.

Czy nie zostaniemy w tym roku wobec tego postawieni w sytuacji, kiedy nagle wokół nas rozpęta sie potworne zamieszanie, na które nie będziemy mieli najmniejszego wpływu? Zamieszanie, które zmusi nas do podejmowania decyzji, których najchętniej nigdy byśmy nigdy nie chcieli podejmować? Czy ciągle jeszcze wierzymy, że korzystając z demokratycznych mechanizmów, które ponoć wokół nas funkcjonują, uda się zapobiec rozpętaniu jakiegoś niekontrolowanego wybuchu agresji i gniewu? Czy jesteśmy w stu procentach pewni, że nasze rodziny, nasi bliscy, czy wreszcie my sami nie zetknięmy się w tym roku z takim niebezpieczeństwem, które zmusi nas do wyborów opartych nie na korzyściach, ale na zasadach moralnych, wynikających z naszego światopoglądu?

 

Materiały źródłowe:

Ad.1 http://www.wprost.pl/ar/209927/Nasza-wielka-stabilizacja-rozmowa-z-Donaldem-Tuskiem/

Ad.2 http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,7515,wrak-tu-154m-i-interwencja-kwiatkowskiego.html

Ad.3 http://kampanianazywo.pl/relacja/lis-vs-kaczynski-komentarze-po-debacie/

Ad.4 http://www.telegraph.co.uk/news/8933666/Meet-Merkozy-as-Nicolas-Sarkozy-and-Angela-Merkel-try-to-unite-to-save-the-euro.html

Ad.5 http://www.polityka.pl/rynek/ekonomia/1519172,2,nowy-plan-marshalla-dla-poludnia-europy.read

Ad.6 http://navalny.livejournal.com/ z 27.12.2011

Ad.7 http://biznes.onet.pl/co-chiny-maja-zrobic-z-trzema-bilionami-dolarow,20139,4247706,1,prasa-detal

Ad.8 http://www.geopolityka.org/index.php/analizy/1113-arabska-wiosna-nie-tylko-arabska

Ad.9 http://www.theglobeandmail.com/news/world/iran-test-fires-missile-near-strategic-oil-passageway/article2288785/print/

Ad.10 http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Augmented_Reality_-_rzeczywistosc_rozszerzona-4178.html

Ad.11 http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/bankructwo-grecji-juz-dzis-trzeba-ja-wyrzucic-z-unii-europejskiej-twierdzi-marek-zuber-67884

KOMENTARZE

 • Jam jest Donald Tusk który ciebie wywiódł z IV RP z kaczej niewoli
  Nie Będziesz miał Kaczyńskiego przede mną
  Nie będziesz pobierał obrazu innego nad ten od Michnika i TVN-u
  Nie będziesz bluzgał na Donalda premiera twego
  Pamiętaj abyś dzień wyborów głosem na Platformę święcił
  Czcij Tuska i Komorowskiego
  Nie będziesz zabijał złym słowem premiera
  Nie będziesz cudzołożył poparciem Kaczyńskiego
  Nie będziesz żądał pieniędzy od Rostowskiego
  Nie będziesz mówił nic przeciw mi choćby i prawdziwego
  Nie będziesz pożądał upadku mego i Kopacz marszałek z ciała mego.

  wraz z objawienie mojej miłości daję ci dwa nowe przykazania

  Będziesz miłował cielca europy jak mnie samego
  Będziesz miłował Putina jak siebie samego

  szanowny autorze przepraszam za styl i formę ale patrząc na pańskie bardzo trafne i ważne pytania, jakoś wpadł mi do głowy dekalog III RP.
  Najmocniej przepraszam za ten żart. Rozumiem,że pan włożył niemały wysiłek w swój artykuł, a ja sobie raczę pisać żartem. Ufam,że pan nie będzie miał mi tego za złe.

  pozdrawiam
 • @descartes
  Komentarz całkiem ciekawy, absolutnie nie ma za co przepraszać :)
  Czasem w ważnych sprawach również warto porozmawiac z chociaż odrobiną humoru, bo rzeczywistość bywa nadmiernie przygnębiająca.

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej