Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 938 komentarzy

Wojciech Sumliński - rozprawa z dn.01.03.2012 r.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kolejna relacja z procesu dziennikarza śledczego, Wojciecha Sumlińskiego, autora książki "Z mocy bezprawia".

Oto kolejna relacja z procesu, w którym Prokuratura, powołując się na art.230 par.1 kodeksu karnego, oskarża dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego oraz byłego pracownika kontrwywiadu PRL, Aleksandra L., o rzekomą płatną protekcję podczas procesu weryfikacji żołnierzy WSI, prowadzonym przez komisję pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza w czasie likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

Dzisiejsza rozprawa, z powodu niedawnej śmierci głównego świadka oskarżenia, płk.Leszka Tobiasza, wzbudziła, w porównaniu do poprzednich, bardzo duże zainteresowanie mediów. Na sali reprezentowane były m.in. radio WNET, Telewizja Trwam, Nasz Dziennik, niepoprawneradio.pl / Solidarni2010, a wśród osób obecnych na sali można było rozpoznać m.in. Pana Senatora Zbigniewa Romaszewskiego oraz dziennikarza Wojciecha Czuchnowskiego. Prokuratura z kolei była reprezentowana nie przez któregoś z prokuratorów prowadzących tę sprawę, a przez prokuratora z Prokuratury Apelacyjnej, Pana Michała Szulepę, który do dzisiejszej rozprawy został wyznaczony... w dniu dzisiejszym właśnie, co miało swoje pewne konsekwencje, ale o tym w dalszej części relacji.

Rozprawa rozpoczęła się od wniosku adwokata Aleksandra L., który poprosił o zdjęcie dzisiejszej rozprawy z wokandy z powodu problemów zdrowotnych swojego klienta. Zaraz potem poprosił również o przerwę, ponieważ jego klient nie może przebywać, przy aktualnym stanie swojego zdrowia, dłużej, niż 15 minut w danym miejscu, bez możliwości udania się do toalety.

Po 10 min. przerwie, zarządzonej przez Sąd, Aleksander L. poprosił o głos i krótko uzasadnił swoją prośbę, motywując ją mającym się odbyć w najbliższy poniedziałek zabiegiem operacyjnym, po którym będzie zmuszony przez około tydzień przebywać w szpitalu, a następnie będzie jeszcze przechodził około dwutygodniową rekonwalescencję, już w warunkach domowych. Przedstawił również sędziemu kserokopie dokumentów lekarskich to potwierdzających.

Wojciech Sumliński nie wniósł sprzeciwu, pozostawiając do uznania Sądu decyzję co do zdjęcia z wokandy tak dzisiejszej, jak i następnej rozprawy, która miała się odbyć w dn.13.03.2012.r. Prokurator również przychylił się do wniosku oskarżonego Aleksandra L., podkreślając, że oskarżony stawia się na wszystkie wyznaczone przez Sąd rozprawy, a jego problemy problemy zdrowotne były widoczne już od jakiegoś czasu, co uwiarygadnia ten wniosek. Po wypowiedzi prokuratora adwokat Aleksandra L. dodał, że kiedy Wojciech Sumliński również prosił o odroczenie jednej z rozpraw, to ani on, ani jego klient nie wyrażali sprzeciwu. Na tę wypowiedź natychmiast zaripostował dziennikarz stwierdzając, że nie prosił wtedy o odroczenie rozprawy, ale o jej ewentualne skrócenie (chodziło o problemy zdrowotne ojca Pana Sumlińskiego, który niespodziewanie znalazł się w ciężkim stanie w szpitalu; Sąd sam postanowił wtedy nie skracać, ale odroczyć rozprawę - przyp. autora relacji).

Następnie sędzia zwrócił się do prokuratura o wyjaśnienia w sprawie dwóch pism czy też raczej maili, które wpłynęły do Sądu z Prokuratury Apelacyjnej w dn. 16.02.2012 oraz 28.02.2012 (nie jestem pewien, czy to daty otrzymania tych dokumentów przez Sąd czy też takimi datami były datowane te pisma/maile - nie bylo to jasno powiedziane - przyp. autora relacji). Pisma te, jak można było wywnioskować ze słów sędziego, prawdopodobnie zarzucają Wojciechowi Sumlińskiemu m.in. przekraczanie granic obrony poprzez mobilizowanie swoich zwolenników, fałszywe oskarżenia oraz znieważenie funkcjonariusza (prawdopodobnie chodzi o znieważenie prokuratora - przyp. autora relacji). Sędzia zapytał prokuratora, czy pisma te mają charakter informacyjny, czy też jakąś formę wniosku składanego do Sądu, ponieważ nie za bardzo rozumie, jak powinien je potraktować - bowiem jego zdaniem, tego rodzaju pisma powinny być złożone do odpowiedniej jednostki Prokuratury, a nie do Sądu.

Od siebie dodam, że szczegóły tych pism/maili nie zostały w całości podane podczas rozprawy (nie zostały w całości odczytane), stąd użycie przeze mnie, jako autora relacji, słów "prawdopodobnie zarzucają", a obrona Wojciecha Sumlińskiego nie chciała tych pism komentować, dopóki nie będzie jasne stanowisko Sądu w tej sprawie.

Prokurator, który jak już wcześniej wspomniałem, do udziału w dzisiejszej rozprawie został skierowany w dniu dzisiejszym rano, a w poprzednich rozprawach toczącego się procesu nie brał udziału, odpowiedział, że nie może w tej sprawie (pism/maili z Prokuratury Apelacyjnej - przyp.autora relacji) zająć stanowiska, ponieważ nie ma na ten temat odpowiedniej wiedzy, natomiast przekaże wątpliwości Sądu właściwym prokuratorom prowadzącym, którzy odniosą się do tej kwestii przy okazji następnej rozprawy.

Następnie sędzia zapytał strony, czy mają jakąś wiedzę dotyczącą płk.Leszka Tobiasza, ponieważ z nieoficjalnych informacji prasowych, do których dotarł Sąd wynika, że płk.Tobiasz, będący głównym świadkiem oskarżenia, nie żyje. Sędzia dodał również, że wezwanie do stawienia się na dzisiejszej rozprawie, które zostało wysłane do płk.Tobiasza (sędzia nie powiedział, kiedy zostało wysłane, choć można przyjąć, że prawdopodobnie po porzedniej rozprawie w dn. 30.01.2012 - przyp. autora relacji), zostało przez niego odebrane osobiście (sędzia nie podał daty odebrania - przyp.autora relacji).

W tym momencie doszło do emocjonalnej wymiany zdań pomiędzy sędzią a jedną z osób, przysłuchujących się rozprawie w ławach dla publiczności - która to osoba zaczęła głośno pomstować, że to skandal, aby Sąd nie wiedział, że płk.Tobiasz nie żyje, a tak w ogóle to na ławie oskarżonych powinni zasiadać Tusk i Komorowski. Sędzie zwrócił uwagę, że nie udzielił nikomu z publiczności głosu i poprosił o zachowanie spokoju - co udało mu się po chwili osiągnąć i dalsza część rozprawy przebiegała rzeczywiście spokojnie. Obrońca płk.Aleksandra L. potwierdził fakt publikacji prasowych, mówiących o śmierci płk.Leszka Tobiasza i jednocześnie poprosil o kolejną przerwę, ze względu na stan zdrowia swojego klienta, na co Sąd wyraził zgodę.

Po kilkuminutowej przerwie sędzia prowadzący proces, Pan Stanisław Zdun, ustalił ze stronami terminy kolejnych rozpraw oraz planowany porządek czynności:

11.04.2012 godz.12:00 (do ok. 16:00) sala 134

- odczytanie wyjaśnień Wojciecha Sumlińskiego oraz pytania stron

23.04.2012 godz.10:00 (do ok. 14:30) sala 29

- odczytanie zeznań płk.Leszka Tobiasza z postępowania przygotowawczego oraz umożliwienie stronom ustosunkowania się do tych zeznań

25.04.2012 godz.12:00 (do ok.16:00) sala 29

- przesłuchanie świadków wnioskowanych przez obronę Wojciecha Sumlińskiego

Na tym dzisiejsza rozprawa została zakończona. Przypominam, że rozprawy odbywają się w gmachu Sądu Okręgowego dla Warszawa Wola, ul. Kocjana 3.

Uprzejmie proszę również Szanownych Czytelników tej relacji, aby w ewentualnych komentarzach posługiwać się imieniem i inicjałem nazwiska, współoskarżonego w tym procesie wraz z dziennikarzem Wojciechem Sumlińskim, byłego wysokiego oficera kontrwywiadu PRL, Aleksandra L., ponieważ nie wyraził on zgody na podawanie w relacjach z procesu na swoich danych osobowych ani na publikowanie swojego wizerunku.

Relacje z poprzednich rozpraw:

http://ander.nowyekran.net/post/41043,proces-wojciecha-sumlinskiego-rozprawa-w-dniu-18-11-2011

http://ander.nowyekran.net/post/43108,wojciech-sumlinski-rozprawa-z-dn-06-12-2011-r

http://ander.nowyekran.net/post/43576,wojciech-sumlinski-rozprawa-z-dn-09-12-2011-r

http://ander.nowyekran.net/post/48496,wojciech-sumlinski-rozprawa-w-dn-17-01-2012-r-odroczona

http://ander.nowyekran.net/post/50434,wojciech-sumlinski-rozprawa-w-dn-30-01-2012-r

KOMENTARZE

 • Wojciech Czuchnowski też tam był!?
  Ciekawe cóż na ten temat napisze Gazeta Wyborocza.
  Za relacje dzięki :)
 • Ander
  Dzięki za relację i czekam na ciąg dalszy. Zwłaszcza 23.04. może być interesująco, a... może i nie być. Może tak wyjść, że znów ktoś nie dożyje rozprawy, wszak III RP to ostatnio kraina zadziwiających zbiegów zbiegów przypadków...
  Pozdrawiam.
 • @Kordian 20:34:30
  Też jestem ciekawy, czy napisze - a jeśli tak, to co :)

  Pozdrawiam
 • @contessa 21:04:47
  Dziś w sumie też było interesująco, chociażby ze względu na zdecydowanie większą ilość przedstawicieli mediów (w sumie ok. 10 osób), choć wydaje mi się, że prokuratura, przysyłając "zastępczego" prokuratora, zrobiła swojego rodzaju unik.
  Cieszy, że senator Romaszewski przygląda się procesowi.

  Pozdrawiam serdecznie
 • publiczny proces Wojciecha Sumlińskiego
  Fronda zaprasza na wyjątkowe wydarzenie.

  13 marca o godzinie 18:00 w warszawskim Klubie Hybrydy przy ul. Złotej 7/9 trzej wytrawni dziennikarze:

  Rafał A. Ziemkiewicz, Jerzy Jachowicz i Cezary Gmyz przeprowadzą Publiczny Proces Wojciecha Sumlińskiego, autora bestsellerowej książki „Z mocy bezprawia”, która właśnie ukazuje się nakładem wydawnictw Fronda i Raj Media w formie audiobooka.

  Przygotowany w formie widowiska Proces to nie dyskusja ani wywiad. Jego główny bohater – oskarżony Wojciech Sumliński – poddany zostanie “przesłuchaniu” przez wcielających się w rolę “oficerów śledczych” dziennikarzy

  całość informacji:
  http://wpolityce.pl/wydarzenia/24474-13-marca-publiczny-proces-wojciecha-sumlinskiego-proces-przeprowadza-ziemkiewicz-jachowicz-gmyz

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej