Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 938 komentarzy

Podatkowe obiecanki PO?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Minister Jacek Rostowski obiecuje, że w 2014 r. podstawowa stawka podatku VAT, która wzrosła w 2011 r. do 23%, zostanie ponownie obniżona do 22 %. (1)

Zdania ekonomistów są podzielone. Niektórzy twierdzą, że minister, a więc i rząd Donalda Tuska, tym razem wywiąże się z tej obietnicy, inni natomiast twierdzą, że minister Rostowski blefuje:

"- To kompletna fikcja. Rząd ma tak poważne problemy z rachunkami, że trudno przywiązywać do tych zapowiedzi jakąś większą wagę - mówi w rozmowie z Money.pl prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów i jeden ze współtwórców systemu podatkowego w Polsce.

Jego zdaniem rząd kompletnie nie radzi sobie z prognozami wpływów podatkowych, zawartymi między innymi w Wieloletnim Planie Finansowym. I przypomina, że zgodnie z nimi wpływy z VAT mają w tym roku przekroczyć 130 miliardów złotych. - To niemożliwe bez podwyżki stawek, a tutaj minister obiecuje obniżki. To wirtualna rzeczywistość - uważa prof. Modzelewski." (2)

Co to za Wieloletni Plan Finansowy?

Ciekawi mogą zajrzeć na strony Ministerstwa Finansów i zapoznać się z tym dokumentem, opublikowanym jako Załącznik do uchwały nr 36 Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 2011 r. (3)

Na str.18 można tam znaleźć tabelę, która pokazuje, gdzie rząd Platformy Obywatelskiej spodziewa się zwiększenia przychodów podatkowych - np. CIT (podatek dochodowy od osób prawnych, czyli firm) w 2014 r. wzrośnie o ok. 70 % w porównaniu do 2011, a przychody z podatku VAT w 2014 r. wzrosną o ok.15 % w porównaniu do 2011 r. Widoczna jest też wyraźna prognoza wzrostu przychodów z akcyzy - o ok. 16 % (2011 - 2014), oraz spadek wpływów z podatku z gier o ok.12 %. Warto dodać, że dzięki zeszłorocznej podwyżce podatku VAT, do kasy rządu wpłynęło dodatkowo ok. 13 mld zł (2010 - 2011).

Prof. Gomułka podchodzi do obietnic ministra Rostowskiego nieco sceptycznie:

"(...) za dwa lata okoliczności mogą zmienić się na tyle, że minister finansów zmieni zdanie. Powie, że obiecywał, ale nie wiedział, że będzie tak źle. " ( 2)

A jak to bywało z tym zmienianiem zdania w niedalekiej przeszłości?

W kwietniu 2007 r., podczas konwencji gospodarczej Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk stwierdził. że "(...)jeśli PO wygra najbliższe wybory parlamentarne, to "pierwsze pytanie do potencjalnych partnerów koalicyjnych będzie brzmiało: czy chcecie razem z nami uprościć i obniżyć podatki?". "Kto odpowie tak, będzie partnerem Platformy". (4)

Podobnie, już jako premier, Donald Tusk wypowiadał się w swoim długim expose w 2007 r., pełnym słów o zaufaniu, "którego w ostatnich latach brakowało nam wszystkim najbardziej" :

"(...)Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie w związku z tym stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich. I tych mniej zamożnych i tych bogatszych. Wszyscy mają prawo do tego, aby państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżanie podatków i danin publicznych. Będziemy prowadzili tę politykę rozważnie, to musi być rozważny marsz. Ale chcę, aby to był marsz zawsze w jednym kierunku, zawsze w kierunku niższych podatków i zawsze w kierunku rezygnacji z nadmiernych, często zbędnych danin publicznych, jakie obywatel płaci na rzecz administracji." (5)

Wydaje się jednak, że od tamtej pory premier nieco zmienił zdanie i postanowił iść z duchem czasu, unowocześniając niektóre, jak to określił, daniny:

" - Chcemy wyraźnie zwiększyć i unowocześnić daninę, którą w tej chwili pobieramy w niewystarczającym stopniu od bogactw wydobywanych - powiedział Tusk. Wskazał, że chodzi przede wszystkim o miedź i srebro." (6)

Nie tylko jednak w przypadku miedzi i srebra ma być wprowadzona nowoczesność do pobierania danin:

" Dotyczy to także eksploatacji i korzyści płynących (...) z gazu łupkowego - podkreślił Tusk. Premier dodał, że gotowe są już przepisy szczegółowe, które unieważnią poprzednią rutynę dotyczącą tych kopalin tak, "aby te nasze marzenia o bogactwie płynącym z ziemi w odniesieniu do gazu łupkowego stały się twardą bardzo precyzyjną rzeczywistością".

No, z realizacją tych marzeń to różnie może być, choć sądzę, że jak sobie popracuję do 67 roku życia. to z pewnością spełnię ich o wiele więcej, bo będę miał więcej pieniędzy - przynajmniej tak obiecał premier Donald Tusk w swoim expose w 2011 r.:

"Ubocznym efektem tej reformy jest to, że te emerytury będą wyraźnie wyższe. Pójdziemy na nie później, ale będą one wyższe." (7)

Chociaż... no w sumie, to nie wiadomo. A jak znowu wzrosną podatki? Szczególnie te, które miały być obniżane?

Materiały źródłowe:

(1) http://www.ekonomia24.pl/artykul/706207,839122-Jacek-Rostowski--VAT-bedzie-nizszy-od-2014-r-.html

(2) http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;blefuje;nie;bedzie;zadnej;obnizki;vat;oto;dowody,151,0,1047447.html

(3) http://www.mf.gov.pl/_files_/bip/bip_publikacje/2011/wieloletni_plan_finansowy_paz_stwa_2011-2014.pdf

(4) http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obietnice;po;podatek;liniowy;i;ulga;prorodzinna,37,0,238629.html

(5) http://www.rp.pl/artykul/71439.html?p=4

(6) http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/zmiany-w-podatku-od-kopalin-w-2012-r-,21775,1

(7) http://www.premier.gov.pl/files/download/5677.pdf

KOMENTARZE

 • Dość już tego!!!!
  Dzień Gniewu 21 Marca 2012 Wystarczy, że przyjdziesz, a zmienisz losy kraju! Dlaczego wciąż biernie przyglądamy się upadkowi naszego narodu? Dlaczego wreszcie nie powiemy STOP i zaczniemy walczyć o Ojczyznę? Jeszcze możemy wszystko odwrócić, bo drzemie w nas ogromna siła. Siła ludzkich serc i umysłów, które chcą wolności i poszanowania dla każdego człowieka. Chcą równości i prawa do godnego życia! Nie pozwólmy, by heroiczna walka naszych przodków - ich pot, krew i łzy poszły na marne! Nie pozwólmy, by nasze dzieci cierpiały kiedykolwiek niedostatek, bo ich rodzice nie zrobili nic, by temu zapobiec! Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia, ACTA, podniesienie wieku emerytalnego, niegospodarność przy organizacji EURO 2012 czy wreszcie sprawa wydobycia gazu łupkowego czyli podpisanie nowej ustawy Prawo geologiczne i górnicze, które to jest ostatnim gwoździem do trumny, a dotknie każdego z nas (nieodwracalne zanieczyszczenie środowiska, prawo do wywłaszczenia ziem na terenie niemal 2/3 powierzchni Polski przez firmy, które otrzymały koncesje, a to tylko wierzchołek góry lodowej). Dlaczego nie możemy stworzyć państwa, gdzie o jego losach decydowaliby ludzie z ogromną wiedzą, a nie banda populistów i demagogów jak ma to teraz miejsce? Wprowadzić zakaz pełnienia ważnych funkcji w państwie dla osób związanych kiedykolwiek z jakąkolwiek aferą czy lobby? Podobnie by uczynić na szczeblach lokalnych od miast po gminy. Dlaczego by nie wziąć pod lupę stenogramów z głosowań (od 1989 roku) nad najważniejszymi dla Polski sprawami i postawić zarzuty osobom, które działały (głosowały) na szkodę państwa? Nie łudźmy się, że politycy któregokolwiek ugrupowania nie walczącego o prawdę, będą sprawować dobre rządy. Apeluję do Narodu Polskiego! Wstańmy wreszcie z kolan i wywalczmy lepsze jutro dla naszych ojców i matek, nas samych, a przede wszystkim dla naszych dzieci! Musimy wziąć los Polski w swoje ręce! Weźmy przykład z Islandczyków, którzy licznymi manifestacjami doprowadzili do obalenia rządu i wielu bardzo ważnych zmian (z konstytucją włącznie). Wyjdźmy na ulice! Pokażmy rządzącym ilu nas jest biorąc udział w manifestacjach w największych miastach Polski (WARSZAWA, KRAKÓW, WROCŁAW, GDAŃSK, POZNAŃ, ŁÓDŹ, SZCZECIN, KATOWICE, BYDGOSZCZ, LUBLIN, BIAŁYSTOK, GORZÓW WIELKOPOLSKI, KIELCE, OLSZTYN, OPOLE, RZESZÓW, TORUŃ, ZIELONA GÓRA). Dzień Gniewu 21 Marca 2012 Wystarczy, że przyjdziesz, a zmienisz losy kraju!

  P.S.- Kopiujcie/wklejajcie, drukujcie, przekazujcie dalej, by jak najwięcej ludzi dowiedziało się o akcji.
 • Ander
  Min.Rostowski niech najlepiej zmienia branżę i zwija manatki, np. zamieni tekę ministra na miotłę w jakiejś angielskiej posiadłości. Ale nie tak jak Graś. który ssie z kilku cycków z błogosławieństwem sądów.
  Tusk zmienia zdanie częściej niż bieliznę, więc wyciąganie wniosków z jego ględzenia to czysta strata czasu. On ma teraz zdaje się 55 lat to najlepiej by przeszedł na średnią polską pensję i zasuwał do 67 r. życia, w międzyczasie poszedł na zasiłek dla bezrobotnych i jakoś przewaletował się do emeryturki. W końcu dla Polaków pracuje by tu i teraz żyło im się godnie i dostatnio, zatem dla siebie też. Niech zakosztuje tych swoich cudów gospodarczych...
  Pozdrawiam.
 • przykro mi
  Szkoda czytać. I tak kłamią. Kłamali. Lepiej poczytać jakąś fajną fantastykę - mniej więcej to samo.
 • @contessa 20:50:29
  "Niech zakosztuje tych swoich cudów gospodarczych..."

  Myślę, że by się zadławił.

  Pozdrawiam
 • @calaka 22:16:00
  Też lubię fajną fantastykę - niestety, ta w wykonaniu rządu atakuje mnie z każdej strony i nie mogę się od niej uwolnić, cokolwiek bym nie robił.
  Fantastyczny jest nasz kraj pod rządami Donalda Tuska...

  Pozdrawiam
 • OBIECANKI STAJA SIE RZECZYWISTOSCIA
  Oszczędności i reformy są konieczne, ale dotychczasowe propozycje cały ciężar zmian przerzucają na obywateli.
  Z jednej strony rosną obciążenia Polaków, a z drugiej przyjmowany jest budżet, w którym wydatki rosną o 42 mld zł.
  Polityka zaciskania pasa nie wszystkich obowiązuje skoro stać nas na najdroższą w historii prezydencję (500 mln zł) i zwiększenie zatrudnienia w administracji o 9 proc. w ciągu ostatnich 3 lat. Premier
  Donald Tusk powinien być rozliczany za ten okres ktory rządzi krajem. Pierwsze 4 lata zostały w dużej mierze uznane za wielki sukces tego rzadu.
  Pierwsze 100 dni nalezaly zdecydowanie do bezspornego szeregu sukcesow gospodarczych .
  Dajmy kolejna szanse naszemu premierowi , mysle ze dobrze dba on o kraj i nalezy uwierzyc w jego (przepowiednie ) ktore glosi.
  Musiny pamietac ze tylko dzieki swietnej polityce tego rzadu nie podzielilismy losow Grecji , Hiszpanii , Portugalii czy samych USA
 • @abartr 06:01:53
  Uważam, że te "sukcesy" rządu polegają głównie na kreatywnej księgowości, odpowiednim wsparciu medialnym i słabości opozycji, która nie potrafi ani przebić się do szerokich rzesz społeczeństwa przez zaporę medialną, a nawet, jak się już przebije, to nie potrafi spójnie przedstawić swoich racji.
  Uważam też, że czas PO to faktycznie dla niektórych czas, kiedy zrobili interes życia - bo wybudowanie chyba najdroższych stadionów na świecie nie stało się przypadkowo.
  O autostradach nie będę już nawet wspominał - choć i tu pewnie drogo kiedyś zapłacimy za fuszerkę, którą się teraz odstawia.

  Pozdrawiam
 • @abartr 06:01:53
  1. To co robi Tusk z Rostowskim i spółką ma się tak do reform jak zwykłe krzesło do krzesła elektrycznego.
  2. "(...) skoro stać nas na najdroższą w historii prezydencję (500 mln zł) " - nas nie stać, stać Tuska, który garściami zagrabia nieswoje.
  3. "Pasmem sukcesów" podczas 100 dni to sobie chyba jaja robisz !
  4. Im prędzej Tusk i jego złodzieje zostaną odsunięci od funkcji publicznych, tym jest większa szansa, że Polska nie podzieli losu Grecji itd.

  I przestań pierdoły wypisywać o cudach tego ryrającego bęcwała !

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej