Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 938 komentarzy

Rosja - szesnastu odważnych.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co słychać w Rosji po zainstalowaniu się "nowego" premiera i równie "nowego" prezydenta na swoich fotelach?

Powstał nowy, przynajmniej w części rząd; jego szefem jest oczywiście Dmitrij Miedwiediew, który został również przewodniczącym rządzącej partii, "Jedna Rosja", ale nie uspokoiło to części rosyjskiego społeczeństwa - demonstracje opozycjonistów przeciwko wyborowi Władymira Putina na prezydenta ciągle trwają, a kolejna jest planowana na 12 czerwca, choć na razie władze Moskwy nie zgadzają sie na planowaną trasę przemarszu.

Nie będę się zajmował składem nowego rządu, bo bardziej zainteresowały mnie inne informacje - np. ta, że Igor Sieczin, były wicepremier w rządzie Putina, odpowiedzialny za sektor paliwowo-energetyczny, poszedł, zapewne za "namową" swojego byłego szefa, którego był jednym z najbardziej zaufanych ludzi, realizować się w biznesie - i został prezesem Rosnieftu, największego koncernu naftowego w Rosji.

Inną ciekawą informacją jest zabranie przez Putina na Kreml byłych siedmiu ministrów ze swojego rządu i zainstalowanie ich w swojej administracji oraz w prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa pod przewodnictwem Nikołaja Patruszewa, który zaczynał swoją karierę jeszcze w KGB, a później ją dynamicznie kontynuował w FSB, jako jej dyrektor - człowieka, który nie wyklucza prewencyjnego użycia broni jądrowej.

Dzisiaj ogłoszono również, że w okolicach Moskwy planowane jest powstanie militarnego kompleksu naukowo-technicznego, podobnego do forsowanego przez Putina cywilnego projektu innowacyjnego "Skołkowo" - mają tam być rozwijane nowe technologie militarne, mające na celu zwiększenie rosyjskiego potencjału wojskowego oraz nadrobienie zapóźnień technicznych.

Wracając do opozycji anty-putinowskiej - władze planują drakońskie podniesienie kar za manifestowanie bez posiadania odpowiednich zezwoleń lub udział w nielegalnej demonstracji, co może się skończyć skazaniem na zapłacenie przez takiego "nielegalnego" demonstranta kwoty prawie 30 tys. dolarów.

Czyżby Władymir Putin postanowił wykończyć opozycję... finansowo?

Nie będzie to chyba takie proste, bo Aleksiej Navalny, najbardziej znany rosyjski bloger polityczny, opozycjonista, a jednocześnie pomysłodawca organizacji do walki z korupcją RosPil, który niedawno wyszedł w aresztu po 15-to dniowym zatrzymaniu właśnie za udział w nielegalnej, zdaniem władz, demonstracji - ogłosił na swoim blogu listę 16 osób z kręgów biznesu i, co ciekawe - pisarzy oraz dziennikarzy, "odważnych ludzi", jak zaznaczył Navalny, którzy postanowili finansowo wesprzeć jego fundusz do walki z korupcją.

Listę można zobaczyć choćby na blogu Navalnego i rzeczywiście nie brakuje na niej znanych osobistości - a sam pomysł jej opublikowania bloger tłumaczy chęcią przełamania stereotypu, że znani i bogaci ludzie, biznesmeni, boją się dawać publicznie pieniądze na tego typu działania pro-społeczno czy też wręcz polityczne, bo korupcja w Rosji to również poważny problem polityczny - a boją się, ponieważ obawiają się represji ze strony aparatu państwa."Nie należy finansować bez zezwolenia" - w domyśle władz - to właśnie tabu chce przełamać rosyjski opozycjonista.

Czy faktycznie uda mu się przełamać ten rosyjski strach przed władzą?

 

Źródła:

http://navalny.livejournal.com/708361.html

http://en.rian.ru/science/20120531/173768583.html

http://niezalezna.pl/28763-igor-sieczin-wraca-do-rosnieftu

http://en.rian.ru/russia/20120530/173755083.html

http://en.rian.ru/russia/20120530/173749919.html

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Ciekawe czy w naszym demokratycznym i jewropejskim kraju, tacy odważni by się znaleźli.

  Puki co, w centrum miasta kolejna na Placu Triumfalnym demonstracja i 100 albo parę razy więcej aresztowanych. Na Twitterze pytają, czy Putin cała Moskwę chce aresztować. Słowem od 6V dzień jak co dzień.
 • @ander
  może jest to jeden z powodów dla zrobienia kilkudziesięciu tysiącom kibiców darmowej wycieczki na eurofete 2012... pozbędzie się potencjalnie gorącej części demonstrantów, zagra na nosie Polakom... zrobi im syf w stolicy i uświetni 400 - lecie wypędzenia Polaków z Kremla...
  pamiętasz od którego dnia wchodzi bezwizowa zaraza mafbiznesu z okręgu Królewca?
  Pozdrawiam.
 • @R.Zaleski 20:38:55
  Coś się w Rosji zmieniło - a już na pewno w Moskwie. Navalny zresztą działa po wyjściu z kicia niesłychanie intensywnie, ciągle szuka nowych możliwości, ma nowe pomysły.
  A u nas?
  Już widzę np. jak wiele wpłat szło by otwarcie od najbogatszych Polaków na niezależny fundusz finansujący badania choćby skrzydła Tupolewa...

  Pozdrawiam
 • @Avern 21:37:08
  Mówi się o lecie tego roku, ale coś tam chyba jeszcze nie jest dogadane. albo gdzieś (przez Dumę?) nie przepchnięte. Poszukam info.
  Co do rosyjskich kibiców w Polsce - jestem pewien, że część z nich z kibicowaniem będzie miało tyle wspólnego, że lali swoich kibiców na meczach Spartaka czy Dynama, bo słyszałem o podejrzeniach, że część z nich to będą "służbowi" przebierańcy.
  No i na pewno Putin spróbuje wykorzystać jakikolwiek pretekst - pamiętasz już dość starą zadymę na dworcu Warszawa Wschodnia?
  Nie mam pojęcia, jak uniknąć takich prowokacji - tym bardziej, że nie tylko Putinowi to chyba by pasowało...

  Pozdrawiam
 • @ander 22:57:15
  jak dostaną nasi to źle... jak dostaną ich to jeszcze gorzej... może będą chcieli ratować swoich obywateli za granicą i prewencyjne uderzenie iskanderkiem, który nie stacjonuję od dawna w pokojowym okręgu królewieckim... zapodadzą; )
  swoją drogą autokar Legionistów ich służby zatrzymały na granicy aby na mecz nie dojechali do Moskwy na czas...
  piękna asymetria...

  p. s: wspaniale światy nie poszukują dodatkowych magazynów czasem przed wizytą bratnich gości?
 • @ander 22:57:15
  Gdyby władza w Polsce miała olej w głowie to połowa z tych 50.000 ruskich OMON-owców poprzebieranych za kibiców nie zostałaby przepuszczona przez granicę z powodu "uchybień paszportowo wizowych", "próby wwiezienia do Polski zakazanych symboli komunistycznych" itp.
 • @Avern 23:13:37
  Naszych kibiców pacyfikują już od jakiegoś czasu - zarzuty kryminalne. Nie wiem, jaka jest prawda - ale coś mi tu brzydko śmierdzi...

  O jakich magazynach myślisz?
 • @Ptasznik z Trotylu 23:41:48
  To raczej mało prawdopodobne - raczej zrobią wszystko, żeby panowała atmosfera miłości, pokoju i współpracy - co najmniej tak "dobrej", jak przy śledztwie smoleńskim.

  Pozdrawiam
 • @ander 00:00:41
  takich jak antifa na nowym świecie... nie przewieźli tego w autokarach więc czekało na miejscu... tam było stado drobnicy tu może się zjechać prywatnie kibicujący specnaz na sponsorowanych wakacjach i to uzasadnionych świętem i z poparciem swoich... przekierowanie agresji na wroga zewnętrznego poza granicami. a te zarzuty śmierdzą, znaczy poszerzenie sprawy o osoby do prewencyjnego usadzenia bo nie przypuszczam ze w stosunku do trzonu zatrzymanych. zresztą liczba odpowiada liczbie z 11.11... to może być takie ciche wsparcie na narodowców ze strony adresu cara... na grach z takim partnerem wychodzi się tylko jak na zdjęciach po pogrzebie... a ci na górce rządowej od dwu lat w te gierki wchodzą bez mydła.
 • @Avern 01:32:44
  Masz rację - nowe atelier jest pewnie gdzieś szykowane, miał być Torwar, ale pewnie był za daleko...
  Przypuszczam, że masz rację i w drugiej sprawie - to będzie wspólnie rozgrywane, cele, jakie chcą osiągnąć, wydają się nietrudne do ustalenia - ale może chodzić o coś więcej, być może o psychiczne złamanie części Polaków - taki spacer sierpów i młótów środkiem stolicy Polski, choć wojsk cara niby u nas nie ma od chyba 1992 r...
  Są za to tajniacy, których znamy z 11.11.11.
  Oni zapewne sprawią, że ten ewentualny przemarsz nie będzie zakłócany.
  A teraz sobie wyobraźmy, że 50 tys Polaków idzie pod Kreml...

  Pozdrawiam
 • @Autor
  Miedwiediew liczył na to, że spacyfikuje opozycyjną aktywność Navalnego proponując mu wejście w skład grupy, która ma realizować propagandowy projekt "przejrzystego rządu" («Открытого правительства» ).
  A. Navalnyj odmówił.
  http://www.izvestia.ru/news/524077

  Ale za to inny bohater opozycji. M. Prochorow, weźmie udział w najbliższych wyborach mera Moskwy.
  http://www.mk.ru/politics/article/2012/06/01/710323-prohorov-idet-na-moskvu.html
  Pozdrawiam serdecznie.
 • @amelka222 11:26:09
  Dziękuję za bardzo ciekawe informacje :)
  To, że jakieś podchody pod Navalnego będą - można się było spodziewać. Jak na razie, idzie w zaparte i nie ma zamiaru jednak brak udziału w, jak to sam pisał, propagandowych przedsięwzięciach - i wydaje się to być logiczne, tak ze względu na jego wiarygodność, jak i cele, które chce osiągnąć - a jednym z tych celów wydaje mi się, że będzie rozmawiał z władzami, ale na swoich warunkach.
  Co do Prochorowa - to byłby ciekawy "wist", ma ku temu powody - w Moskwie dostał bardzo dużo głosów i nie jest bez szans, aby wygrać wybory na mera.
  Ciekawi mnie, czy w końcu wystartuje z tą swoją nową partią - może Moskwa to będzie taki test tego projektu - jak również "sprawdzam" dla określenia, na ile jego popularność uzyskana w wyborach prezydenckich jest trwała?

  Pozdrawiam serdecznie
 • @ander 12:39:02
  Też będę się przyglądać :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej