Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 938 komentarzy

Prezydent Komorowski wzoruje się na najlepszych?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezydent Komorowski, jak wiadomo, ma prawo do inicjatyw ustawodawczych - i właśnie postanowił z tego prawa skorzystać.

W tym konkretnym przypadku postanowił nieco "poprawić" ustawę o zgromadzeniach - i te jego "poprawki" zostały właśnie przyjęte przez Sejm, oczywiście głosami PO i PSL, jesli ktoś miałby jakieś wątpliwości.

Co Prezydent postanowił "poprawić"?

Przede wszystkim uznał, że potrzeba nieco więcej czasu na poinformowanie o zamierzonym zgromadzeniu - jego zdaniem, 6 dni zamiast 3 powinno już tym razem wystarczyć, aby urzędnik mógł się z troską pochylić nad taką informacją i odpowiednio przygotować do chociażby jego odpowiedniego zabezpieczenia. Sprawę zakrywania, a raczej nie zakrywania twarzy podczas manifestacji razie pominę; zwrócę jednak Państwa uwagę, że nowelizacja oddaje w ręce urzędników decyzję o legalności danego zgromadzenia w przypadku, gdy w tym samym miejscu mają się odbyć dwie manifestacje.

Coś innego zwróciło jednak moją uwagę. Otóż Prezydent Komorowski swoją inicjatywą ustawodawczą wprowadził pewne "podwyzki" - a chodzi konkrestnie o podwyżki kar finansowych dla uczestników i organizatorów danej manifestacji w przypadku, kiedy zostaje złamane prawo lub też uczestnicy danego zgromadzenia nie podporządkują się poleceniom organizatora. "Poprawki" Prezydenta podnoszą wymiar tych kar do 7 tys. zł w przypadku takiego niesfornego uczestnika, oraz do 10 tys. zł dla organizatora, który nie będzie potrafił sobie poradzić z utrzymaniem ładu i porządku podczas zgromadzenia.

Ciekawe, że niewiele wcześniej, bo w czerwcu tego roku, podobne podwyżki zafundował swoim obywatelom Prezydent... Rosji, Władymir Putin, choć w jego przypadku ten "wzrost" był nawet jeszcze większy - kary dla uczestników demonstracji w krańcowym przyapdku wzrosły do niemal 9 tys. dolarów, a dla organizatorów do niemal 30 tys. dolarów. Jak tłumaczyli jego urzędnicy, te "podwyżki" kar nie mają nic wspólnego z próbą łamania swobód demokratycznych - chodzi wyłącznie o to, aby pozostali, nie demonstrujący obywatele, nie byli narażeni na jakieś przypadki... radykalizmu ze strony manifestujących.

Te rosyjskie "podwyzki:" zwróciły nawet uwagę władz EU, które uznały, że tak drakońskie kary raczej nie będą sprzyjać rzeczowemu i spokojnemu dialogowi pomiedzy władzą a obywatelami, wyrażanemu również za pomocą zgromadzeń, demonstracji czy też manifestacji. Również Amnesty International nie jest zachwycona nowym, rosyjskim prawem, które, zdaniem tej organizacji, ma raczej na celu... blokowanie mozliwości protestów i wyrażania swobodnej opinii na temat spraw dziejących się w państwie.

Czy władze EU pochylą się również nad "poprawkami" wprowadzonymi do ustawy o zgromadzeniach przez Prezydenta Komorowskiego?

Poczekamy, zobaczymy...

Źródła:

http://niezalezna.pl/30460-ustawa-komorowskiego-tak-jak-na-bialorusi

http://www.reuters.com/article/2012/06/08/us-russia-protests-idUSBRE8570ZH20120608

http://www.amnesty.org/en/news/russia-putin-urged-reject-law-restricting-right-peaceful-assembly-2012-06-07

KOMENTARZE

 • Putin to mentor Bronisława Komorowskiego - to widać, słychać i czuć!
  Bronisław Komorowski jest najzwyklejszym bolszewikiem, więc nie ma co się dziwić, że chętnie zaprowadziłby stalinowskie metody "dyskusji" z opozycją!
  Przecież otacza się byłymi komuchami, kapusiami, agentami, esbekami ...

  Pozdrawiam
 • @ander
  unifikują prawo na podległych terytoriach?;)

  p.s: wiem, że cię to interesuje, może przegapiłeś:

  http://walski.nowyekran.pl/post/66791,zbrodnia-sumlinskiego

  pozdrawiam.
 • @1normalnyczlowiek 16:13:18
  Cóż mogę dodać do Twojego komentarza...

  Pozdrawiam
 • @Nathanel 16:16:22
  Masz rację - ale mi chodzilo w tej notce o pewnego rodzaju, powiedzmy... porównanie.

  Pozdrawiam
 • @Avern 16:17:32
  Coś chyba w tym rodzaju...

  Dziękuję za linka, zaraz zajrzę - ostatnio trochę czasu brakuje...

  Pozdrawiam serdecznie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej