Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 938 komentarzy

Niemądre i nieprzyzwoite pytania do premiera Tuska.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jak być w Polsce nieprzyzwoitym i niemądrym? Zadając premierowi konkretne pytania o jedną z największych afer w ostatnich dniach w naszym kraju, związaną z firmą "Amber Gold".

Nie, to nie jest moje zdanie - tak był łaskaw wypowiedzieć się sam Donald Tusk, pytany o to, czy ostrzegając swojego syna przed pracą dla linii lotniczych "OLT Express", których właścicielem była spółka "Amber Gold", dysponował wcześniej jakimiś tajnymi informacjami na ten temat z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Przemysław Wipler, poseł PiS, wykazał, że premier Tusk już od maja wiedział o poważnych podejrzeniach wobec firmy "Amber Gold", na podstawie notatki przesłanej mu przez ABW w dn.24 maja 2012 r. No, ale jak przed chwilą (9:45) powiedziała w rozmowie na antenie tvpinfo Pani poseł Platformy Obywatelskiej, Małgorzata Kidawa - Błońska, "... Pan premier dostaje setki notatek i ważność tych notatek w danym momencie jest różna. Wtedy jeszcze o aferze Amber Gold, o tym, że linie mogą upaść, nikt nie wiedział, wydawało się, że wszystko działa normalnie. To były takie notatki, które dają informacje. Premier nie jest od tego, aby prowadzić śledztwa, premier nie jest od tego, żeby wyjaśniać te sprawy. Dostał informację, która w danym momencie mogła wydawać się nieistotna."

Dla tych, którzy być może o tym nie wiedzą, co prawda bezpośrednim zwierzchnikiem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest właśnie premier Donald Tusk, ale jakoś mam wątpliwości, czy biorąc pod uwagę zakres jego odpowiedzialności nad pracami rządu oraz innymi podległymi mu instytucjami państwowymi, kierownictwo ABW podsyłałoby mu codziennie dziesiątki mało istotnych notatek o swojej bieżącej działalności - wydaje się, że gdyby służba ta działała profesjonalnie, to powinna informować premiera o najbardziej istotnych zagrożeniach dla państwa i jego obywateli w skali kraju, nieprawdaż?

No, chyba że informacje o profesjonalizmie tego rządu są jednak mocno przesadzone...

Dodam jeszcze, że w dn. 25.05.2012 r. , czyli następnego dnia, kiedy do premiera Tuska dotarły informacje z ABW, w "Pulsie Biznesu" ukazał się duży artykuł na temat "działalności" firmy "Amber Gold", w którym opisano również podejrzaną historię Marcina P., jej właściciela - więc Pani Kidawa-Błońska nieco mija się z prawdą mówiąc, że w tamtym czasie o tej sprawie panowała właściwie cisza. Nie, już wtedy o tej sprawie mówiły media ogólnopolskie, a media niezależne drążyły ten temat już dużo wcześniej.

Wracając do niemądrych i nieprzyzwoitych pytań - "...to  nie pan premier podejmuje działania, kiedy należy podjąć śledztwo, to nie pan premier uruchamia prokuraturę (...) to nie premier odpowiada za wszystkie przestępstwa, które się dzieją, bo on nie jest od tego, aby je wyjaśniać" - powiedziała poseł Platformy Obywatelskie, Małgorzata Kidawa-Błońska w dzisiejszej rozmowie na antenie tvpinfo.

No to ja mam takie niemądre i nieprzyzwoite pytanie - to od czego jest w takim razie pan premier Donald Tusk?

 

Źródła:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,12416481,_Rz___ABW_ostrzegala_Tuska_przed_Amber_Gold_juz_w.html

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kancelaria-odpowiada-poslom-pis-abw-informowala-premiera-o-amber-gold-24-maja,274566.html

http://www.abw.gov.pl/portal/pl/2/4/Agencja_Bezpieczenstwa_Wewnetrznego.html

http://www.pb.pl/2611488,45411,amber-gold-zloty-sukces-skazony-przeszloscia

poranego tvpinfo godz.9:45, 04.09.2012 r.

 

KOMENTARZE

 • Kidawa-Błońska od lat rżnie słodką idiotkę !
  Bo metoda ta okazała się wyjątkowo skuteczna w odniesieniu do mentalności lemingów. Kupują jej infantylne argumentacje jak ciepłe bułeczki.
  Biedną Platformę nękają fatalne zbiegi okoliczności i przypadki ? A guzik prawda - taka Kidawa-Błońska wcale nie przez zbieg okoliczności czy przez przypadek zajmuje w PO stanowisko jakie zajmuje. To jest kolejny odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.

  A'propos przypadków - nie zdziwię się jak do opinii publicznej popłynie przekaz, że Donald Tusk przez przypadek jest ojcem Michała Tuska, albo że pokrewieństwo Donalda i Michała to zbieg okoliczności.

  Pozdrawiam.
  :)
 • @contessa 11:28:31
  Wiesz, jak patrzyłem dzisiaj na ten jej "wywiad" w tvpinfo, to chciało mi się w sumie śmiać - w zasadzie powinienem całość zamieścić, bo mam nagrany, ale to chyba byłoby ponad moje siły ;)
  Masz absolutną rację - ta pani jest na odpowiednim miejscu i nie raz już to właśnie od niej płynął odpowiedni"przekaz" do mediów.

  Pozdrawiam serdecznie
 • @contessa - Nie zgadzam się z Tobą! :)
  "Kidawa-Błońska od lat rżnie słodką idiotkę !"

  Małgorzata Kidawa-Błońska, to obok Adama Szejnfelda, Rafała Grupińskiego, Pawła Olszewskiego i Pawła Grasia, jedna z najbardziej załganych osób w Platformie Obywatelskiej - oczywiście w tym rankingu nie brałem pod uwagę Donalda Tuska, który jest poza wszelką konkurencją.
  Zakłamanie MK-B - dowodzące, że ona wcale nie jest słodką idiotką, lecz łże świadomie, najdobitniej obnażył podczas rozmowy z nią, Robert Mazurek:

  "RM: To może wróćmy do rozmowy. Spytałem, czemu sztab kandydata gromiącego innych w sondażach ucieka się do agresji?
  MK-B: Tylko że ja żadnej agresji z naszej strony nie widzę, a pan nie może mi jej wykazać.

  RM: Kandydat specjalnej troski, nekrofil, psychopata… Mam to powtarzać?
  MK-B: Nie ma potrzeby. Ja w tym nie widzę żadnej agresji.

  RM: A chciałaby pani, by tak mówiono o Bronisławie Komorowskim?
  MK-B: Przecież nie pochwalałam takich wypowiedzi, ale nie dostrzegam w nich agresji. Agresją jest za to sposób, w jaki pan prowadzi ze mną ten wywiad.

  RM: Żebym dobrze zrozumiał: jak oni to mówili, to nie byli agresywni, a jak ja powtarzam, to jestem?
  MK-B: Dobrze pan to zrozumiał.

  RM: Nikt dotychczas lepiej nie wyłożył mi zasady podwójnych standardów."

  http://www.kontrowersje.net/tresc/jak_mazurek_rozebral_kidaweblonska_czyli_obnazone_po_wklejka_z_rzepy_youtube

  Pozdrawiam
 • @1normalnyczlowiek 11:48:39
  "RM: Kandydat specjalnej troski, nekrofil, psychopata… Mam to powtarzać?
  MK-B: Nie ma potrzeby. Ja w tym nie widzę żadnej agresji."

  Perełka...
  Wielkie dzięki.

  Pozdrawiam
 • @ander
  "Perełka..."

  To nie tylko "perełka", to także swego rodzaju "paszport" do nazywania po imieniu tego gatunku kłamców i oszustów! Podobnie jak rozmowę Kidawy Błońskiej z Robertem Mazurkiem, traktuję także te, mniej oficjalne, ale znacznie pełniejsze, informacje o "wunderkindusiu" Pawle Olszewskim, który odgrywa w Platformie rolę wunderwaffe - gdy sytuacja wymaga wylania na PiS i Kaczyńskiego szczególnie obfitych ilości obżydliwego jadu, chamstwa, insynuacji ...

  Czyż jego "kariera" nie przypomina "kariery" premierowicza???

  "Paweł O. – dziecko rozlicznych układów

  "Wiesław Kierbel, po zmianie nazwiska na Olszewski, działał najpierw w komunistycznej młodzieżówce studenckiej (ZSP – dziś Ordynacka), potem w PZPR aż do wyprowadzenia sztandaru. Zawierał ciągle nowe znajomości, budował zaplecze, dzięki któremu pracę zawodową zaczął od kierowniczego stanowiska (kierował spółdzielnią Inventus), a następne były już dyrektorskie (dyrektor administracyjny ATR, potem dyrektor oddziału banku).
  Nawet w okresie PRL takie błyskawiczne kariery należały do rzadkości. Okazuje się jednak, że i w wolnej Polsce są one możliwe, czego dowodzi droga zawodowa syna Wiesława Olszewskiego. Pierwsza posada Pawła – menedżer, po niecałym roku druga – dyrektor finansowy ...

  Wygląda na to, że w bydgoskich firmach aż się trzęśli z niecierpliwości, żeby zatrudnić młodego Olszewskiego. Oczywiście, ta niepohamowana chęć nie miała nic wspólnego z tym, że tatuś absolwenta był wcześniej wojewodą, a jest obecnie dyrektorem banku, który może dawać korzystne kredyty. Jest równie oczywiste, że w holdingu PESA zawsze marzono o dyrektorze finansowym z paromiesięcznym stażem i nie miało to nic wspólnego z tym, że Wiesław Olszewski jest członkiem rady nadzorczej PESY..."
  "o Wunderkindusiu Pawełku Olszewskim

  "W obecnym sejmie nie ma większego wesołka i dowcipasa nad Pawła Olszewskiego z PO.
  Taki jeszcze młody, a taki już dowcipny i inteligentny – mówią ludzie.
  Człowiek renesansu, o szerokich zainteresowaniach podbija przedwyborcze notowania polityków. Jest obecny na Twitterze i Facebooku, gdzie prowadzi agitację oraz gdzie zamieścił wyjątkowo dowcipny fotomontaż Jarosława Kaczyńskiego w peruce i z umalowanymi ustami.
  Podpisał Olszewski swoje dzieło „Jarosława Kaczyńska”.
  Wprost boki zrywali ze śmiechu inni posłowie platformy i klepali z uznaniem Olszewskiego po plecach.
  To taka nowa jakość wśród parlamentarzystów i nowy zwyczaj poselski.
  Taki młody i taki zdolny... i do tego z czerwonym korzeniem"

  http://normalny.nowyekran.pl/post/17681,zaklamana-bolszewicka-twarz-pawla-olszewskiego-twarza-platformy-obywatelskiej
 • @ander 11:39:11, Contessa
  odpowiem nie wprost:
  ... jest od dupy strony...

  a korzystając z okazji, ze jesteś na blogu chciałbym polecić ci powalającą analizę przyczyn niemożliwości podniesienia się Polaków z kolan po silnych ciosach w przeszłości... wiem, że w naszych czasach ciężko wysłuchać czegoś co trwa godzinę ale po pierwsze to sztuka, po drugie - jest trafniejsza niż pierdoły z agencji rządowych...

  polecam wsłuchać się w całość:
  http://www.youtube.com/watch?v=R1o4scdhwk8&list=UUK7__m-n-J3zxYAoXZNsNvg&index=15&feature=plcp
  to 1 część.
 • @1normalnyczlowiek 11:48:39
  "Małgorzata Kidawa-Błońska, to obok Adama Szejnfelda, Rafała Grupińskiego, Pawła Olszewskiego i Pawła Grasia, jedna z najbardziej załganych osób w Platformie Obywatelskiej "

  BINGO!!!

  dodałbym jeszcze Halickiego
  http://podkrakowska.nowyekran.pl/post/52371,halicki-lze-jak-najety
 • @prawi co wiec 13:25:16
  http://www.youtube.com/watch?v=pGWNnFnQ5AI&feature=player_embedded

  a jak sie mendy wiją , żeby odpowiedzieć na proste pytanie.
 • @prawi co wiec
  "... dodałbym jeszcze Halickiego "

  Fakt! Jak mogłem o nim zapomnieć. Toż to wirtuoz kłamstwa i konfabulacji a do tego jeszcze bardziej śliski ... gdy mówi o PiS-ie, to wije się jak piskorz.

  Pozdrawiam
 • @1normalnyczlowiek 13:02:36
  Dziękuję za informacje o szanownym pośle Olszewskim - przyznam, że wyjątkowo nie znoszę tego typu... osób.
  Zgadzam się również, że w sytuacjach kryzysowych dla PO jest wystawiany na pierwszy "front medialny" - tam "sprawdza się" znakomicie...
 • @Avern 13:02:51
  Dzięki, postaram się odsłuchać.

  Pozdrawiam serdecznie
 • @prawi co wiec 13:57:44
  Dzięki za ten film - bardzo POuczający...

  Pozdrawiam
 • @ander
  "... przyznam, że wyjątkowo nie znoszę tego typu... osób ..."

  ... - chyba jak każdy normalny człowiek :)

  Tego typu informacje należy niestety, ale często powtarzać - by nie być gołosłownym i by przypominać, kto tak naprawdę usiłuje nas pouczać.
  Choćby w tym momencie:
  Przemawia w Krynicy Bronisław Komorowski.
  Należałoby postawić pytanie:
  Czy uczestnicy tego Forum Ekonomicznego nie powinni, słuchając jego, być świadomi, że mówi do nich zięć ubeków, koncesjonowany opozycjonista, który jeździł na polowania na głuszce do Rosji, bo w Polsce były zabronione i tam chlał wódę z kagiebistami ...? Czy nie jest ważne, że mówi do nich zagorzały zwolennik Putina i służb specjalnych z korzeniami w NKWD? Czy taki człowiek brzmi wiarygodnie, gdy przed licznie zgromadzoną publicznością złożoną nie tylko z polityków, ale także z fachowców, ekspertów, specjalistów, z "troską" pochyla się nad ciężkim losem obywateli w obliczu kryzysu??? Czyj rozwój ma na myśli, gdy mówi o "naszym wspólnym rozwoju"? Czy da się pogodzić wspólny rozwój przestępców, oszustów złodziei ... z jednoczesnym rozwojem uczciwych ludzi?
 • @1normalnyczlowiek 11:48:39
  Chyba tylko tytuł mego komentarza przeczytałeś !
  ;);)
  Pozdrawiam.
 • Szanowny Autorze
  wGospodarce.pl: Donald Tusk od ponad roku nie potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące sprawy Interbrok Investment, poprzednika Amber Gold. Od ponad roku poseł Dariusz Szeliga oczekuje na odpowiedź w sprawie swojej interpelacji dotyczącej poprzednika Amber Gold – firmy Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka. Zarządzający tą spółką, podobnie jak Marcin P., prezes Amber Gold, doprowadzili do utraty oszczędności klientów firmy - czytamy na portalu wGospodarce.pl Redaktor naczelny "Gazety Bankowej" opisuje i analizuje dwadzieścia pięć pytań, jakie poseł Szeliga postawił w tej sprawie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na portalu wGospodarce.pl obszerne fragmenty tej interpelacji, m.in: Czy i jakie działania nadzorcze, przewidziane w art. 138 ustawy Prawo bankowe oraz kontrolne, podejmowane były przez pana W. K., ówczesnego szefa GINB (obecnie doradcy prezesa NBP) w stosunku do BRE Bank. Jeżeli nie prowadzono takich ww. działań w GINB oraz KPWiG w związku z działalnością BRE Banku SA związaną ze sprawą aferalną spółki Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka, to czy mogło to być związane z tym, iż w ówczesnych organach nadzoru KPWiG oraz w GINB zatrudnione były osoby powiązane z wojskowymi służbami specjalnymi - WSI oraz z b. Służbą Bezpieczeństwa MSW? - czytamy na wGospodarce.pl Szczegóły i całość artykułu można znaleźć, klikając w link poniżej. Polecamy! CZYTAJ WIĘCEJ: Donald Tusk od ponad roku nie potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące braku działań Jacka Sochy i Wojciecha Kwaśniaka w sprawie Interbrok Investment, poprzednika Amber Gold
 • @contessa 11:28:31
  ...że pani kidawa jest na odpowiednim stanowisku to trzeba się skoncentrować na słowie kluczu ..."rżnąć "... kto, kiedy i jak to już tajemnica poliszynela...pozdr
 • @Kula Lis 62 16:32:01
  Bardzo dziękuję za te informacje - niestety, link się nie wyświetlił, ale poszukam informacji o tej "poprzedniczce" Amber Gold.
  Dlaczego mnie nie dziwi, że w spółce tej pracowały osoby ze służb?

  Pozdrawiam
 • @prawi co wiec 13:25:16
  O, to to!
 • @ander 17:27:35 Otwry. Pozdr.!
  http://wgospodarce.pl/artykuly/702-donald-tusk-od-ponad-roku-nie-potrafi-odpowiedziec-na-pytania-dotyczace-braku-dzialan-jacka-sochy-i-wojciecha-kwasniaka-w-sprawie-interbrok-investment-poprzednika-amber-gold
 • @ander 14:13:21
  Witam. My, widzowie TV mamy WŁADZĘ, która nazywa się PILOT DO TV!!! Jak widzę te wstrętne i głupie gęby to wyłączam dżwiek lub kanał.
  Tylko głupki, oszolomy i lemingi słuchają tych głupot z rozdziawionymi gębami. Na pytanie , zadane żarliwej zwolenniczce bandy Matoła, co on zrobił ze swoim nieżondem przez 5 lat, nie dostałem odpowiedzi, tylko pani po wyższych studiach, powiedziała , ze Kaczyński jest "be"!
 • @ander 17:27:35
  Donald Tusk od ponad roku nie potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące braku działań Jacka Sochy i Wojciecha Kwaśniaka w sprawie Interbrok Investment, poprzednika Amber Gold. Od ponad roku poseł Dariusz Szeliga oczekuje na odpowiedź w sprawie swojej interpelacji dotyczącej poprzednika Amber Gold – firmy Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka. Zarządzający tą spółką, podobnie jak Marcin P., prezes Amber Gold, doprowadzili do utraty oszczędności klientów firmy.

  Kancelaria Donalda Tuska od 6 lipca ubiegłego roku nie znalazła czasu, żeby zająć się interpelacją posła Dariusza Szeligi. Jest to interpelacja, która porusza kwestię działań podjętych, a właściwie nie podjętych przez funkcjonariuszy publicznych – m.in. Jacka Sochę i Wojciecha Kwaśnika w sprawie wyłudzenia wielu milionów zł oszczędności klientów Interbrok Investment.

  Ponieważ już sam tekst interpelacji odsłania wiele bardzo niepokojących faktów bezradności państwa wobec tego typu oszustw, cytujemy ją w obszernych fragmentach.  „do prezesa Rady Ministrów

  (…)

  W dniu 26 kwietnia 2007 r. media prasowe poinformowały, iż Centralne Biuro Śledcze KGP zatrzymało trzech współwłaścicieli zajmującej się działalnością inwestycyjną spółki Interbrok Investment.

  Dzień później, 27 kwietnia, media prasowe doniosły również, że Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga postawiła trzem współwłaścicielom Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka zarzuty oszustwa na kwotę 100 mln zł i przywłaszczenia po 1 mln zł. W tej sprawie jest ok. 900 osób poszkodowanych, które wpłacały firmie pieniądze w kwocie od kilkudziesięciu do kilkunastu milionów złotych.

  Jeden z zatrzymanych, A. K., w latach 1995-1997 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Łączności, a następnie zasiadał w Radzie Nadzorczej BRE Banku (2002-2004). Biorąc pod uwagę, że częściami BRE Banku są popularne banki internetowe MultiBank oraz mBank, a jeszcze niedawno BRE kontrolował także Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Skarbiec.

  O jednym z dwóch pozostałych twórców Interbrok, M. S., ˝Puls Biznesu˝ twierdził, że dwa jego niezależne źródła potwierdziły jego związki z post-PRL-owskimi Wojskowymi Służbami Informacyjnymi.

  Według doniesień prasowych trzeci z twórców Interbrok, E. D., przed założeniem Interbrok Investment pracował w handlującej kontraktami walutowymi spółce Zone Investment (w latach 90. jej klienci też utracili wszystkie pieniądze, które zawłaszczyli właściciele spółki). E. D. założył spółkę Ramsed wspólnie z M. S. (ale innym niż ten, o którym była mowa poprzednio). Drugi M. S. już wkrótce dał się poznać jako członek zarządu i twórca inwestującej w kontrakty walutowe spółki Warszawska Grupa Inwestycyjna, która następnie przekształciła się w WGI Dom Maklerski. Ten ostatni upadł w 2006 r., pozbawiając ponad tysiąc inwestorów kwoty przekraczającej 300 mln zł.

  Postanowieniem z dnia 9 maja 2007 r. ogłoszono upadłość Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka, spółka jawna z siedzibą w Warszawie, obejmującą likwidację majątku upadłego. W toku postępowania bezspornie ustalono, że majątek upadłej spółki nie wystarczy na zaspokojenie roszczeń wierzycieli upadłego. W związku z powyższym wierzyciele spółki wystąpili z wnioskiem o ogłoszenie upadłości wspólnika upadłej Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka, spółka jawna - w osobie M. S. - powołując się na zasadę subsydiarnej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania niewypłacalnej spółki.

  Postanowieniem z dnia 14 kwietnia 2008 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy Wydział X Gospodarczy ds. upadłościowych i naprawczych ogłosił upadłość M. S. (wspólnika Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka, spółka jawna w upadłości) obejmującą likwidację majątku upadłego i zarejestrował postępowanie upadłościowe pod sygn. akt X GUp 14/08. Zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze wszystkie należności przysługujące wierzycielom w stosunku do masy upadłości zaspokajane są w trybie przewidzianym w przedmiotowej ustawie, tj. poprzez dokonanie zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

  Działalność spółki Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka, spółka jawna może budzić poważne zastrzeżenia zarówno co do samej spółki, obsługującego ją BRE Banku SA, jak i co do osób kierujących ówczesnymi organami nadzoru - Komisją Papierów Wartościowych i Giełd kierowaną przez J. S. (Jacek Socha – red.) oraz Generalnym Inspektoratem Nadzoru Bankowego NBP kierowanego przez W. K. (Wojciecha Kwaśniaka – red.)

  (...)

  Mając powyższe na uwadze, proszę Pana Premiera o udzielenie mi następujących szczegółowych informacji po zasięgnięciu opinii i stanowisk ministra sprawiedliwości, ministra spraw wewnętrznych i administracji (komendanta głównego Policji), prokuratora generalnego, szefa CBA:

  1. Czy i jakie działania nadzorcze, przewidziane w art. 138 ustawy Prawo bankowe oraz kontrolne, podejmowane były przez pana W. K., ówczesnego szefa GINB (obecnie doradcy prezesa NBP) w stosunku do BRE Bank SA z siedzibą w Warszawie celem usunięcia nieprawidłowości we wskazanym powyżej banku, który dopuszczał do prowadzenia działalności na szkodę nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego przez spółkę Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka, spółka jawna?

  Czy wykorzystano podczas nadzoru ustalenia o nieprawidłowościach zawarte w protokole z audytu wewnętrznego Departamentu Audytu w BRE Banku SA?

  Czy było to przedmiotem zainteresowania CBA, CBŚ KGP lub Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga?

  2. Czy i jakie działania nadzorcze oraz kontrolne podejmowane były przez pana J. S., ówczesnego przewodniczącego KPWiG w odniesieniu do stosunku do BRE Banku SA z siedzibą w Warszawie, związane z usunięciem nieprawidłowości w działalności wskazanego powyżej banku, który dopuścił do prowadzenia działalności na szkodę nieprofesjonalnych uczestników rynku kapitałowego przez spółkę Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka, spółka jawna?

  (…)

  3. Jeżeli nie prowadzono takich ww. działań w GINB oraz KPWiG w związku z działalnością BRE Banku SA związaną ze sprawą aferalną spółki Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka, to czy mogło to być związane z tym, iż w ówczesnych organach nadzoru KPWiG oraz w GINB zatrudnione były osoby powiązane z wojskowymi służbami specjalnymi - WSI oraz z b. Służbą Bezpieczeństwa MSW?

  (…)

  4. Czy CBA, CBŚ KGP lub Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga przeprowadziły z udziałem szefów GINB i KPWiG oraz ich pracowników stosowne czynności procesowe oraz czy zabezpieczono dokumentację GINB oraz KPWiG odnoszącą się do sprawy?

  5. Czy osoby zatrudnione w GINB oraz KPWiG w związku z niniejszą sprawą objęte są działaniami procesowymi CBA, CBŚ KGP lub Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga pod kątem niedopełnienia przez nie obowiązków służbowych skutkujących powstaniem szkody dla interesu publicznego, na przykład b. generalny inspektor nadzoru bankowego NBP lub pracownicy Urzędu KPWiG? Jeżeli nie, to dlaczego?

  6. Czy osoby związane ze spółką Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka, spółka jawna bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów świadczących usługi prawne uzyskiwały z Urzędu KPWiG opinie wskazujące, iż planowane do podjęcia przez ww. spółkę działania są legalne?

  Jakie imiennie osoby na szczeblu kierowniczym w Urzędzie KPWiG, na przykład z właściwego rzeczowo Departamentu Domów Maklerskich, podpisywały w korespondencji zewnętrznej wskazane opinie i czy faktycznie dokonały rzetelnej i wszechstronnej analizy sytuacyjnej i prawnej w uzgodnieniu ze wszystkimi właściwymi komórkami organizacyjnymi urzędu?

  (…)

  7. Czy i dlaczego GINB tolerował, że BRE Bank SA w okresie od dnia 25 sierpnia 1999 r. do dnia 9 października 2006 r. ewidencjonował środki pieniężne klientów spółki Interbrok Investment E. Dróżdż i spółka, spółka jawna bez zawartej z nim na piśmie umowy rachunku bankowego? Uregulowania wewnętrzne BRE Bank SA wymagały, aby wnioskująca spółka o otwarcie rachunku bankowego przedstawiała zezwolenie, jeżeli prowadzona działalność wymagała jego uzyskania.

  (…)

  8. Czy GINB sprawdził, dlaczego BRE Bank zaniechał obowiązku dokonywania weryfikacji formy prawnej spółki, w tym sprawdzenia jej zezwolenia w procesie gwarancyjnym?

  (…)

  Poseł Dariusz Seliga stawia w tej sprawie w sumie 25 pytań. Z całością interpelacji można zapoznać się na stronie - http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/7D931A82

  - Pan Poseł nie ma odpowiedzi na tą interpelację, wysłaliśmy w tej sprawie monit – informuje Urszula Gawrońska z Biura Poselskiego Dariusza Seligi.  Maciej Goniszewski, redaktor naczelny Gazety Bankowej
  Lewandowski na forum w Krynicy: Narodowe recepty walki z kryzysem w strefie euro nie są wystarczające
  fot. PAP/Grzegorz Momot

  Dziś pierwszy dzień XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem „Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu”.
  Ryszard Tadajewski, prezes Grupy Trinity: Polska gospodarka zwalnia, a to dopiero początek naszych kłopotów

  Chociaż wciąż nasza sytuacja na tle innych gospodarek europejskich wygląda na komfortową, to mamy wiele powodów do obaw. Zdaniem Ryszarda Tadajewskiego, prezesa Trinity, w tej sytuacji konieczna będzie zmiana założeń budżetowych na przyszły rok. To zaś może oznaczać konieczność zaciskania pasa.
  Wealth Solutions: Hossa od 11 lat. Rynek złota jak bańka spekulacyjna.

  Już co druga sztabka na rynku jest kupowana w celach inwestycyjnych. Zdaniem ekspertów, trwająca od 11 lat hossa w końcu się skończy.
  Moody's: Unia Europejska leci w dół i może spaść jeszcze niżej

  Agencja ratingowa Moody's obniżyła ze stabilnej do negatywnej perspektywę ratingu UE, co odzwierciedla podjętą wcześniej podobną decyzję agencji wobec największych płatników do budżetu UE, tj. Niemiec, Francji, Holandii i W. Brytanii.
  Amber Gold to mikrus w porównaniu z „Projektem Chopin” Banku Pekao
  Źródło: Strona www.pekao.com.pl

  W porównaniu z aferą z Amber Gold, sprawa tzw. „Projektu Chopin” wydaje się bez porównania bardziej poważna. Tyle, że jej Państwo Polskie nie poświęca uwagi. Co więcej, wokół niej jest cicho.
  Analitycy HSBC: polska gospodarka zauważalnie spowalnia

  Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu 2012 roku spadł do 48,3 pkt. z 49,7 pkt miesiąc wcześniej - podał w poniedziałek w komunikacie HSBC. Sierpniowy odczyt jest drugim najsłabszym odczytem od trzydziestu pięciu miesięcy.
 • @zibi 18:01:03
  Niestety, nie wszyscy stosują tę metodę.
  Z drugiej strony, trzeba również wiedzieć, co planuje wróg ;)

  Pozdrawiam
 • @contessa
  "Chyba tylko tytuł mego komentarza przeczytałeś !"

  Gdzieżbym śmiał!!! :)
  Ale tytuł mi pasował do wykorzystania jako kanwa mojego komentarza wykazującego, że powiedzenie o MK-B:"słodka idiotka", to tylko część prawdy o niej ...

  Pozdrawiam
 • @Kula Lis 62 18:09:31
  Dziękuję za wklejenie tekstu o firmie Interbrok.
  O projekcie "Chopin" słyszałem już wcześniej - no cóż, JKB zdaje się, że jest teraz doradcą gospodarczym premiera Tuska...

  Pozdrawiam
 • @ander 19:10:38
  B. kierowca Nikosia i Ziła z węglem, czyli węglarz z zawodu Icek Blumenfeld ksywa JKB jest nadzorcą ryżego, szarą eminencją.
 • @ander 19:10:38
  Amber Gold - Śledztwo szczecińskiej prokuratury ws. prokuratora okręgowego w Gdańsku. Szczecińska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo związane z kupnem przez prokuratora okręgowego w Gdańsku samochodu - potwierdziła rzeczniczka tej prokuratury Małgorzata Wojciechowicz. "12 stycznia br. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie wszczęła śledztwo własne, którego przedmiotem są okoliczności związane z nabyciem przez prokuratora okręgowego w Gdańsku samochodu osobowego marki bmw oraz świadczonych na jego rzecz usług serwisu i napraw tego pojazdu. Wszczęto je o czyny o charakterze korupcyjnym - powiedziała Wojciechowicz. Dodała, że śledztwo zostało zainicjowane przez prokuraturę po doniesieniu złożonym przez jednego z gdańskich przedsiębiorców w CBA. - Wykonano szereg czynności, przesłuchano świadków, zgromadzono i poddano analizie szereg dokumentów - poinformowała rzeczniczka. Zaznaczyła, że śledztwo przedłużono do 12 października i jeszcze nikomu nie postawiono zarzutów. Tygodnik "Wprost" poinformował, że nazwisko szefa prokuratury okręgowej w Gdańsku Dariusza Różyckiego, który nadzoruje sprawę Amber Gold, pojawia się w śledztwie o korupcję. Według dziennikarzy "Wprost" śledczy badają m.in., czy Różycki w ramach łapówki przyjął od dilera samochodowego za obietnicę pozytywnego "załatwienia" sprawy sądowej jego byłej żony, która ma zarzut wyłudzenia kredytu wartości 800 tys. zł., roczny samochód bmw 523i. Oskarżenia w tej sprawie miał sformułować były wspólnik dilera samochodowego.
  W rozmowie z "Wprost" Różycki zaprzeczył zarzutom. Twierdzi, że samochód kupił za własne pieniądze i z kredytu bankowego. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od początku lipca prowadzi - przejęte z jednostki rejonowej - śledztwo ws. działalności Amber Gold.
 • @Kula Lis 62 20:03:45
  Na temat pana JKB mam dość jednoznaczną opinię.
  Niestety, nie mam na to, co myślę, dowodów - szczególnie na temat jego poczynań w latach 80-tych.

  Ciekawe, czy i jak zakończy się sprawa prokuratora Różyckiego...

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej