Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 938 komentarzy

Teoria logiki wg Tuska.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wywiad J.Millera dla GW 28.01.2011 ...Powiedział pan, że nasz raport o katastrofie smoleńskiej będzie bardziej surowy dla strony polskiej niż raport MAK. Premier w Sejmie mówił dobitniej: "Ci, którzy dzisiaj krzyczą, polskiego raportu będą słuchali w milczeniu".

 

Jerzy Miller:Kto pojmuje rolę komisji badającej wypadek lotniczy, przyjmie te słowa ze zrozumieniem. Nie jesteśmy prokuraturą. Komisja stwierdza przyczyny wypadku. Stronie polskiej chodzi o wyeliminowanie przyczyn leżących po naszej stronie, by taki dramat nigdy się nie powtórzył. Na to, jakie wnioski wyciągną Rosjanie, nie mamy wpływu. Możemy im jedynie przesłać nasze rekomendacje, które zostaną przyjęte albo nie.

Dla nas najważniejsze są nasze wnioski. To my korzystamy z 36. pułku lotnictwa transportowego. To my korzystamy z naszych prognoz meteorologicznych i naszych lotnisk. Dlatego czynniki, które zwiększają ryzyko korzystania z transportu lotniczego, trzeba usunąć. I dlatego wyników badań komisji będziemy słuchać w ciszy. Bo są przykre.

 

Wypowiedź J. Millera dla  Polska the Times z dn. 17.02.2011

 

-Ale przecież z raportu będzie wynikało, kto jest odpowiedzialny.


- Tak, ale wskazywanie winnych to zadanie prokuratury. Ona dostanie ten raport i pewnie wykorzysta go w swoim postępowaniu. Zresztą, częściowo już korzysta z naszych ustaleń. Ale wracając do naszej dumy: nikt z nas nie lubi przyznawać się do błędów i nie dotyczy to tylko pojedynczej osoby, również instytucji czy społeczeństwa jako całości, a tu… rejestr błędów, i to nie błahych. To na pewno mocno w naszą dumę uderza. To boli.

 

Wypowiedź D.Tuska z dn. 01.03.2011 dla „Polityki”

 

- Nie będzie rekonstrukcji rządu przed wyborami - powiedział "Polityce" premier Tusk tłumacząc, że wszyscy ministrowie odpowiadają za przewodnictwo Polski w UE.

- Zmiana gabinetu na osiem miesięcy przed wyborami, jeśli nie ma być tandetną zagrywką, która zostanie zresztą natychmiast rozszyfrowana, musiałaby być ofertą nowego rządu na następne cztery lata, a z tym wypada poczekać do rozstrzygnięcia wyborów - powiedział premier.

 

Wypowiedź D.Tuska z dn. 13.03.2011 (Polska the Times)

 

Po otrzymaniu raportu będziemy musieli w porozumieniu z prokuraturą i naszymi urzędnikami bardzo precyzyjnie ocenić, co nadaje się do publicznej prezentacji, a co nie - myślę tu o tych wątkach, które mogą być tajemnicą śledztwa" - powiedział dziennikarzom w Gdańsku szef rządu.

 

 

Pan Jerzy Miller twierdzi, że polski raport będzie „bolesny” dla polskiej strony. Co prawda wypowiada się, że rolą komisji jest ustalenie przyczyn katastrofy, a nie winnych (!?), to jednak logika podpowiada, że poprzez wskazanie przyczyn wskazuje się również osoby odpowiedzialne.

O jakich instytucjach może myśleć Pan Miller w kontekście ustalenia przyczyn katastrofy?

Moim zdaniem o następujących:

 

1. 36 SPLT

2. Ministerstwo Obrony i jego służby

3. MSWiA i jego służby, w szczególności BOR

4. MSZ i jego służby dyplomatyczne

5. Kancelaria Premiera

6. Kancelaria Prezydenta (Sw.P. Lecha Kaczyńskiego)

 

Jeśli coś pominąłem, chętnie uzupełnię.

 

Jak Państwo myślicie: kogo w takim razie obciąży raport Komisji Millera, skoro Premier Donald Tusk zapowiedział (proszę spojrzeć na daty poszczególnych wypowiedzi), że do wyborów żadnych zmian w składzie swojego rządu nie przewiduje?

 

Logicznie w takim razie można wysnuć trzy wnioski dotyczące strony polskiej– pomijam przy tym kwestię, w jakim stopniu raport zajmie się kontrolerami z wieży w Smoleńsku i ewentualnie innymi osobami  /urzędami   / instytucjami po stronie rosyjskiej oraz zamachem, który już został przez komisję i prokuraturę wykluczony:

 

 1. Raport komisji Millera skupi się na mniej ważnych urzędnikach, którzy nie dopilnowali procedur.

 2. Raport skoncentruje się na braku pewnych procedur.

 3. Raport komisji Millera obciąży w jakimś stopniu (jakim?) poprzednich pracowników Kancelarii Prezydenta.

 

Czy Państwo również tak uważacie?

 

A może macie inne prognozy, co w raporcie komisji Millera będzie „bolesne” dla strony polskiej w taki sposób, aby szanowny Pan Premier nie musiał dymisjonować żadnego ze swoich wysokich urzędników rządowych?

 

A może ta część raportu zostanie po prostu przez Pana Premiera utajniona?

 

Na koniec zacytuję Państwu jeszcze jeden fragment wypowiedzi Pana Ministra Millera z wywiadu dla GW:

 

... Mamy nagranie, że kapitan chciał na wysokości 100 m odejść. Oni nie chcieli tam wylądować, byli przekonani po rozmowie z jakiem, że tam nie wylądują. Ale dlaczego zeszli poniżej setki? Nie wiem. I to będzie pewnie największy dylemat:Czy podpisać ten raport bez rozeznania, dlaczego zeszli poniżej 100 m ?


 

 

http://www.platforma.org/pl/aktualnosci/newsy/art2832,jerzy-miller-w-gw-bedzie-gorzko.html

http://www.polskatimes.pl/magazyn/370424,jerzy-miller-raport-komisji-uderzy-w-nasza-dume-i-to,id,t.html#material_4

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/320774,Donald-Tusk-rekonstrukcji-rzadu-nie-bedzie-ministrowie-nie-sa-zli

http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/379448,tusk-nie-chc-by-raport-komisji-millera-zak-lci-obchody,id,t.html

 

KOMENTARZE

 • Ander
  "Ci, którzy dzisiaj krzyczą, polskiego raportu będą słuchali w milczeniu".

  Skąd Tusk to (już) wie?
 • @paczula,Ander
  "Ci, którzy dzisiaj krzyczą, polskiego raportu będą słuchali w milczeniu".
  może Ci którzy krzykiem dzisiaj się domagają rzetelności w śledztwie po ogłoszeniu raportu będą mieli zakneblowane usta... kto to przewidzi posunięcia sztabu kryzysowego na wypadek niepokojów na zachodnich kresach imperium... Pozdrawiam.
 • @paczula
  Logika podpowiada, że Tusk wie, bo:
  albo czytał
  albo sam napisał odpowiedni fragment
  Pozdrawiam
 • @Avern
  No tak, nie potraktowałem tych słów o milczeniu dostatecznie uważnie...
  Może prorok przepowiedział przyszłość?
  Pozdrawiam
 • Proszę skojarzyć tok polskiego śledztwa smoleńskiego i
  zachowanie premiera - już nie znika nie wiadomo gdzie, nie jest wściekły ani agresywny. Ostatnio nawet wesoły jak szczygiełek - asertywny, jest na linii, rozmowny, nawet pisze artykuły w GW i grozi palcem.

  Mam wrażenie, że komisja Jerzego Millera tak rozda karty w swym raporcie, że jedynymi winnymi katastrofy okażą się pracownicy kancelarii śp.Prezydenta i sam Prezydent, czeka nas kolejny zajączek z kapelusza kuglarza w postaci "szyfrogramu" z telefonu satelitarnego (który dziś nie wiadomo gdzie jest, ale się pojawi gdy przyjdzie czas) rozmowy między Lechem i Jarosławem.
  Raport J.Millera nakierunkuje winę na pracowników kancelarii prezydenta i samego śp.Lecha Kaczyńskiego.
  W rezultacie kancelaria premiera - sami święci, premier i jego ministrowie - ON i MSZ jeszcze świętsi. A wszystko to zostanie zaserwowane....8-9 kwietnia.
  Finita la commedia !
 • @contessa
  Mogą faktycznie wykorzystać nie zgraną jeszcze kartę "telefonu" lub wyciągnąć coś zupełnie nowego; czy zrobią to przed 10.04., czy po - nie jestem pewien, bo na 10.04. moga szykować coś w rodzaju prowokacji, a "telefonem" lub czymś podobnym uderzyć zaraz później - aby, jak to mówił mój "ulubieniec" minister Sikorski - dorżnąć watahę.
  Czy uda się im kompletnie uciec od odpowiedzialności ?
  Wydaje mi się, że mogą kogoś poświęcić, ale raczej na zasadzie kozłą ofiarnego i raczej nie z najwyższych stołków - ale to oczywiście tylko moje przypuszczenia.
  Pozdrawiam
 • @ander
  "Wydaje mi się, że mogą kogoś poświęcić, ale raczej na zasadzie kozła ofiarnego ...."
  Musiałby to być osioł ofiarny, a nie kozioł.
  Nie może to być nikt wtajemniczony w sprawę, bo wtajemniczony poczułby się zdradzony i mógłby sypnąć. To mógłby być jakiś urzędnik, który nie miałby żadnej istotnej wiedzy.
  Tusk, nie dymisjonując nikogo, dał do zrozumienia, że "trzymamy się razem" i dopóki nie zrobi wyłomu, może liczyć na milczenie wielu "coś wiedzących".
  W organizacjach przestępczych dopóty jest solidarność, dopóki nikt się nie wyłamie i nie pokłóci z innymi.
 • @35stan
  Ma Pan rację, jeśli kogoś poświęcą, będzie to zapewne dość przypadkowa osoba/y, choć muszą chyba i tutaj postępować ostrożnie i przygotować odpowiednie "pole manewru", bo nawet osioł ofiarny bedzię się wtedy bronił z całych sił, aby do końca życia nie być kojarzonym z tą Tragedią.
  Nie chce mi się jednak wierzyć, że kwestia odpowiedzialności będzie zupełnie pominięta; chyba, że tą sprawą będzie się zajmować nie komisja, a prokuratura (co zapowiada Miller), przez kolejnych, dajmy na to, 10 lat - a my, jak to już kiedyś słyszałem, mamy być cierpliwi...
  Oczywiście, aby była jasność: cały czas mam na myśli "ich" narrację, która żadnej organizacji przestępczej w przypadku Tragedii Smoleńskiej nie przewiduje.
  Pozdrawiam
 • @
  Raport skupi się na zmarłych, ŚP. A.Protasiuk i ŚP. gen. A. Błasik już dostali takie kubły pomyj, że "społęczeństwo" łatwo przyjmie ich winę. Dostanie się także poprzednikom B.Klicha - J.Szmajdzińskiego raczej oszczędzą, ale A. Szczygle będą próbowali wmówić rezygnację z ustawianego przetargu na embrajery, a także rezygnację z nic nie dającego, a nawet szkodliwego szkolenia na ruskich symulatorach.

  Co do pkt. 6, to Kancelaria Prezydenta w żadnym wypadku nie odpowiada za bezpieczeństwo i transport Głowy Państwa. Nie dajmy się wpuścić w takie dywagacje.

  ukłony
 • @jaćwing
  Co do pkt.6 - oczywiście, że ma Pan rację, ale jestem przekonany, że o coś spróbują jej byłych urzędników oskarżyć - choćby to było najbardziej bzdurne oskarżenie.
  Najważniejsze to rzucić oskarżenie - jeśli Pan śledził tzw komisje śledcze podczas tej kadencji, to pewnie zauważył Pan, jak to rozgrywały "zaprzyjaźnione" media - a potem niełatwo jest to odkręcić, bo niezależne media nie mają aż takiego zasięgu...
  Kwestię nacisków i błedu pilotów - tak, od tego nie odejdą i na pewno jeszcze będą coś kombinować.
  Co do ŚP Pana ministra Szczygło - tak, obawiam się, że mogą go zaatakować, bo bardzo im zalazł za skórę - może to być pewnego rodzaju forma zemsty.
  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej